Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega i ile kosztuje?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest współczesną propozycją odbudowy zęba. Z powodzeniem można sprawnie i szybko wyleczyć wszystkie zęby, które ucierpiały np. na skutek próchnicy. Na czym polega i ile kosztuje? Kiedy występuje ból po leczeniu kanałowym i co trzeba wtedy zrobić? Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest objęte refundacją NFZ?


NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE? KIEDY TRZEBA JE ZASTOSOWAĆ?

Na czym polega leczenie kanałowe, które kojarzy się powszechnie z bólem, dyskomfortem i wysokimi cenami? Sytuacjami, które mogą być powodem do rozpoczęcia zabiegu są:

 • pojawiające się ubytki próchnicowe.
 • złamania i pęknięcia zęba.
 • bruksizm (nocne zgrzytanie zębami).
 • złamania i pęknięcia zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem następuje często w związku z zaniedbaną higieną jamy ustnej: zjadania zbyt dużej ilości słodyczy i cukru przy jednoczesnym niemyciu zębów i języka. Tylko zachowanie podstawowych czynności może uchronić przed rozwojem bakterii. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego miazgi, która wymaga usunięcia.

ZATRUWANIE ZĘBA W LECZENIU KANAŁOWYM (DEWITALIZACJA)Leczenie kanałowe

Dewitalizacja, czyli zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym nie dotyczy wszystkich pacjentów, ale tylko tych, u których trzeba usunąć całość miazgi. Zatrucie będzie poprzedzało tę czynność. Stomatolog położy na nerw środek nazywany paraformaldehydem i rozpocznie obumieranie tkanki. Po dewitalizacji można odczuwać kilkugodzinny ból, który jednak samoistnie ustąpi. Jeśli tak się nie zdarzy – trzeba wrócić do gabinetu i skonsultować sytuację z lekarzem dentystą.

ILE TRWA LECZENIE KANAŁOWE? OD CZEGO ZALEŻY?

Na to ile trwa leczenie kanałowe wpływają między innymi: numer zęba, budowa, stan przed leczeniem i dostępność metod. Cały proces leczenia tradycyjnie rozciąga się na okres kilku tygodni – zwłaszcza, jeśli doszło do dewitalizacji zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to z kolei skrócenie całego przebiegu do nawet 60 minut. Pacjent w ciągu tylko jednej wizyty może wrócić do domu z wypełnionym i odbudowanym zębem.

LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM A STARE ROZWIĄZANIE

Pacjenci są coraz częściej zainteresowani nową metodą jaką jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zabieg trwa średnio godzinę i nie wymaga zapełnienia kalendarza kolejnymi wizytami. Ta metoda jest także komfortowa dla dentystów, ponieważ umożliwia dokładne obejrzenia zęba i wnętrza kanałów.
Cechuje się dużą precyzją, co wyklucza jednocześnie ryzyko błędów. Leczenie kanałowe zęba standardowo obejmuje:

 • dewitalizację.
 • usunięcie miazgi.
 • otwarcie kanałów, zmierzenie ich długości.
 • oczyszczenie wnętrza.
 • zastosowanie nowego wypełnienia.
 • obudowanie i poprawę estetyki korony zęba.

CZY LECZENIE KANAŁOWE BOLI W KAŻDEJ METODZIE?Leczenie kanałowe zębów.

Czy leczenie kanałowe boli, jeśli wybierzemy nowoczesne rozwiązanie? Każda praca z miazgą i wnętrzem zęba wymaga znieczulenia, dlatego zarówno leczenie kanałowe pod mikroskopem, jak i to standardowe jest nim poprzedzone. W trakcie zabiegu nie występuje ból, ale po zakończeniu trzeba liczyć się z lekkim dyskomfortem przy migdałkach (po użyciu mikroskopu) oraz dolegliwościami bólowymi zęba (po dewitalizacji w tradycyjnym sposobie).

Ból i dyskomfort, który utrzymywałby się zbyt długo (np. kilkanaście godzin) i znacząco utrudniał codzienne funkcjonowanie, trzeba zgłosić stomatologowi. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane ze względu na komfort pacjenta i lepszy obraz dentysty.

ILE KOSZTUJE LECZENIE KANAŁOWE? REFUNDACJA NFZ

Kiedy zastanawiamy się ile kosztuje leczenie kanałowe, musimy liczyć się z tym, że nie ma jednoznacznych cen. Wszystko zależy zarówno od stawki danego lekarza, jak i kanałów zęba – co jest kwestią bardzo indywidualną. Koszt leczenia kanałowego można oszacować średnio na 200-500 złotych, ale leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie droższe – wyniesie 500-1200 złotych.

Użycie mikroskopu nie wiąże się w refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast można w ten sposób odbudować zęby tradycyjną metodą. Dotyczy to jednak tylko dzieci, ciężarnych kobiet i zębów numer 1,2,3 u wszystkich osób dorosłych.

Serum ujędrniające do piersi FRASHE.
✅ Naturalne składniki aktywne, BEZ SLS, BEZ PARABENÓW ✅ Ujędrnienie piersi
✅ Efekt powiększenia piersi
Poznaj świetne serum do biustu FRASHE. Dowiedz się więcej na stronie producenta. Poznaj serum, któremu ufa ponad 600 klientek miesięcznie!
KUP TERAZ na stronie producentarecenzja na portalu WP.PL

1 opdowiedz do “Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega i ile kosztuje?

 1. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jest najlepsze co mogło mi się przydarzyć. Gdyby nie ten mikroskop to chyba bym musiał wszepiać implant..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *